Beskrivning
Schwan målarrollersats 100 mm 10 delar är ett omfattande paket som är utvecklat särskilt för målning som kräver precision och för svåråtkomliga ställen. Satsen är en lösning i proffsklass för situationer där vanliga, bredare målarrollrar inte får plats att arbeta effektivt. Paketet innehåller åtta medelgrova utbytesrollrar och två långa handtag, vilket gör det till ett mycket kostnadseffektivt val för stora projekt där flera rollerbyten behövs.
Rollrarnas bredd på 100 mm är optimal för bearbetning av trånga mellanrum, som baksidor av element, utrymmen mellan rör och insidor av möbler. Det medelgrova materialet säkerställer att färgen sprids jämnt och täckande med de flesta vanliga färgtyper. Satsens två långa handtag är formade för att göra det lättare att nå djupt in i konstruktioner, så att målningen blir fysiskt lättare och resultatet förblir snyggt utan onödigt sträckande.
Helheten i 10 delar garanterar att arbetet kan fortsätta utan avbrott, även om flera olika färger används samtidigt. Den kompakta verktygsstorleken i kombination med ett tillräckligt antal utbyteshuvuden gör Schwan-rollersatsen till en oumbärlig del av utrustningen för varje proffs inom finishmålning och krävande renoverare. Den är framtagen särskilt för ställen som kräver exceptionell smidighet och exakt resultat på ytor med begränsad åtkomst.
Användning:
- Målning av trånga och svåråtkomliga ställen: Schwan målarrollersats är utvecklad just för att bearbeta ytor som är omöjliga att nå med vanliga verktyg utan att ytorna skadas eller resultatet blir ojämnt. Sådana ställen är till exempel baksidor av element, smala mellanrum mellan möbler, rörgenomföringar och andra kompakta konstruktioner. De långa handtagen och de smala rollrarna gör det möjligt att stryka på färgen med jämna drag även när det finns lite utrymme för rörelse i sidled. Med satsen säkerställer du att varje ställe skyddas och får en finish med professionell precision, vilket förlänger de målade ytornas hållbarhet och förbättrar helhetsintrycket avsevärt.
Förpackningens innehåll:
- 8 st medelgrova målarrollrar på 100 mm
- 2 st långa rollerhandtag
Egenskaper:
- Optimal bredd: Bredden 100 mm är perfekt för precisionsarbete och trånga utrymmen.
- Stort antal rollrar: 8 st utbytesrollrar gör att flera projekt kan utföras utan mellantvätt.
- Två långa handtag: Förbättrar räckvidden och gör det möjligt att använda två olika färger samtidigt.
- Medelgrovt material: Passar för många olika färgtyper och garanterar god täckförmåga.
- Kompakt form: Framtagen särskilt för ställen som kräver ett kompakt och smidigt verktyg.
Tekniska egenskaper:
- Rollerbredd: 100 mm.
- Antal delar: Sats i 10 delar.
- Rollerns grovlek: Medelgrov.
- Handtag: Lång modell med särskild räckvidd.
Bruksanvisning för Schwan målarrollersats 100 mm 10 delar:
Välj en lämplig roller och fäst den stadigt på ett av förpackningens handtag. Doppa rollern i färgen och rulla den vid behov mot färgtrågets galler för att se till att rollern inte suger upp för mycket färg. För mycket färg kan ge stänk och ojämnt resultat, särskilt i trånga springor. Måla det önskade området med jämna och lugna drag. Rengör rollrarna och handtagen noggrant direkt efter användning med ett förtunningsmedel som passar färgtypen eller med vatten, så att de kan användas nästa gång.
Varningar:
- Kontrollera alltid innan du börjar arbeta att rollern är låst ordentligt på handtaget.
- Använd lämplig personlig skyddsutrustning, som skyddsglasögon och handskar, för att undvika exponering för färg.
- Förvara satsens delar utom räckhåll för barn.
Vanliga frågor:
Passar satsen för alla färger?
Ja, den medelgrova rollern passar för de flesta vanliga färgtyper, som vägg- och möbelfärger.
Varför finns det två handtag i förpackningen?
Två handtag underlättar arbetet om du till exempel använder grundfärg och täckfärg omväxlande eller om två personer målar samtidigt.
Hur långa är handtagen?
Handtagen är långa modeller och är framtagna för att nå djupt in, till exempel bakom element.
Återvinningsanvisningar:
Rengjorda rollerhandtag sorteras som metall. Använda och torkade målarrollrar är blandavfall. Förpackningsplasten sorteras som plast. Observera att rollrar med våt färg ska lämnas till insamlingen för farligt avfall.
