Painter tasoitetela 40 cm Ø48mm on suunniteltu erityisesti raskaiden telatasoitteiden ja valmistasoitteiden nopeaan levittämiseen seinä- ja kattopinnoille. Tämän telan avulla tasoitemassan siirtäminen astiasta käsiteltävälle pinnalle on huomattavasti nopeampaa verrattuna perinteiseen käsin tapahtuvaan lastalevitykseen. 40 cm leveys mahdollistaa poikkeuksellisen suurten pinta-alojen kattamisen yhdellä vedolla, mikä tehostaa koko työprosessia merkittävästi.
Työkalun ydinominaisuuksiin kuuluu kestävä nylon-materiaali, joka on kiinnitetty 48 mm paksuun runkoon edistyneellä Thermofusion-tekniikalla. Tämä lämpösidontamenetelmä varmistaa, että nukka pysyy tiukasti kiinni rungossa raskaankin tasoitemassan painon alla, estäen nukan irtoamisen työstettävään pintaan. Nylon on materiaalina erittäin vetoluja ja se palautuu muotoonsa nopeasti, mikä on oleellista siirrettäessä suuria määriä viskoosia ainetta kerrallaan.
Telan 18 mm nukan pituus on tarkkaan mitoitettu telatasoitteen optimaalista nostokykyä ja luovuttamista varten. Se imee itseensä juuri oikean määrän massaa ja luovuttaa sen tasaisena kerroksena seinä- tai kattopinnalle. Lisäksi telan reunat on viistetty (bevelled), mikä on kriittinen ominaisuus tasoitustöissä. Viistetyt reunat estävät paksujen tasoiteraatojen ja telan painaumajälkien muodostumisen vetojen reunoille, vähentäen näin jälkityöstön ja hiomisen tarvetta.
Painter tasoitetela 40 cm vaatii toimiakseen erillisen 8 mm paksuisella telavarren. Oikeanlaisen varren ja jatkovarren kanssa yhdistettynä tuote tarjoaa ergonomisen työskentelyasennon laajoissakin ylitasoituksissa. Työkalun huolellinen puhdistus välittömästi käytön jälkeen on ensiarvoisen tärkeää, jotta nylon-nukka säilyttää joustavuutensa ja kykynsä siirtää tasoitetta seuraavilla käyttökerroilla.
Käyttötarkoitus:
- Ylitasoitus: Seinien ja kattojen kokonaisvaltainen ylitasoittaminen telattavilla tasoitteilla suurten pintojen nopeaa käsittelyä varten.
- Saumaus: Kipsilevyjen ja muiden rakennuslevyjen saumojen täyttö sekä saumanauhojen upottaminen ja peittäminen tasoitemassalla.
- Rakennepintojen täyttö: Epätasaisten pintojen, kuten roiskerapauksen tai lasikuitutapetin, tasoittaminen piiloon telatasoitteen avulla.
Pakkauksen sisältö:
- 1 x Painter Tasoitetela 40 cm Ø48mm (huom: myydään ilman vartta)
Ominaisuudet:
- Leveys 40 cm: Mahdollistaa erittäin laajan pinta-alan kattamisen yhdellä vedolla nopeuttaen työskentelyä.
- Thermofusion-tekniikka: Lämpösidottu rakenne estää nukan irtoamisen ja siirtymisen tasoitepintaan.
- Nylon-materiaali: Kestää erinomaisesti raskaan tasoitemassan painon ja mekaanisen rasituksen.
- Viistetyt reunat: Ehkäisevät telan reunoilta syntyvien raitojen ja paksumpien tasoitekeräymien muodostumista.
- 13 mm nukan pituus: Optimoitu nostamaan suuri määrä tasoitetta kerrallaan ja luovuttamaan se tasaisesti.
- Yhteensopivuus: Sopii standardikokoiseen 8 mm telavirteen.
Tekniset Ominaisuudet:
- Leveys: 400 mm (40 cm)
- Rungon sisähalkaisija: 48 mm
- Nukan pituus: 18 mm
- Varren kiinnitys: 8 mm varrelle
- Materiaali: Nylon
- Valmistustekniikka: Thermofusion
- Reunojen muotoilu: Viistetty (Bevelled)
- Tuotemerkki: Painter
Painter Tasoitetela 40 cm Ø48mm käyttöohje:
Pese tela huolellisesti pelkällä vedellä ennen ensimmäistä käyttökertaa poistaaksesi mahdolliset irtonukat ja pölyn. Purista ylimääräinen vesi pois niin, että tela jää hieman nihkeäksi; tämä helpottaa tasoitteen tarttumista ja levittymistä. Kiinnitä tela 8 mm telavirteen. Kasta tela tasoiteastiaan ja pyörittele sitä, kunnes nukka on imuroinut tasoitetta tasaisesti koko telan leveydeltä. Levitä tasoite seinälle tai kattoon tasaisin, limittäisin vedoin. Vältä telan painamista liian kovaa alustaa vasten. Kun alue on telattu, viimeistele pinta erillisellä leveällä tasoitelastalla. Pese tela huolellisesti runsaalla vedellä heti työskentelyn päätyttyä, ennen kuin tasoite ehtii kuivua nukkaan kiinni.
Varoitukset:
- Älä anna tasoitteen kuivua telan nukkaan, sillä kuivunut tasoite pilaa telan rakenteen lopullisesti.
- Tuotetta ei ole tarkoitettu liuotinohenteisten maalien tai voimakkaiden kemikaalien levittämiseen, sillä ne voivat sulattaa nylon-nukan tai Thermofusion-sidoksen.
Usein Kysyttyä, UKK:
Minkä kokoisen telavarren Painter tasoitetela 40 cm vaatii?
Tela on yhteensopiva kaikkien telavarsien kanssa, joissa on 8 mm paksuinen kiinnityslanka ja jotka sopivat 40 cm leveälle telalle.
Miksi telan reunat on viistetty?
Viistetyt reunat estävät terävien telan jälkien ja tasoiteraitojen muodostumista vedon reunoille, mikä tekee levitysjäljestä tasaisempaa ja helpottaa pinnan viimeistelyä lastalla.
Voinko käyttää tätä telaa tavallisen seinämaalin maalaamiseen?
Tätä telaa ei suositella tavallisen seinämaalin levitykseen. 18 mm nylon-nukka on suunniteltu nimenomaan raskaalle telatasoitteelle, ja ohuemmat maalit saattavat roiskua tai levittyä epätasaisesti tällä työkalulla.
Kierrätysohjeet:
Käyttöikänsä päähän tullut, puhdistettu tasoitetela lajitellaan sekajätteeseen (poltettava jäte) sen sisältämien materiaalien vuoksi. Mikäli telaan on kuivunut tasoitetta, joka on luokiteltu vaaralliseksi jätteeksi, tela on hävitettävä kyseisen kemikaalin hävitysohjeiden mukaisesti. Tuotteen pakkausmateriaalit lajitellaan paikallisten ohjeiden mukaisesti joko muovi- tai kartonkikeräykseen.







