Siirry sisältöön

Painter Yleissivellin muovivarsi sekoiteharjas

Kaikille maali- ja lakkatyypeille soveltuva yleissivellin. Varustettu synteettisen kuidun ja luonnonharjaksen sekoitteella, kevyellä muovivarrella sekä korroosiolta suojatulla tinatulla teräsholkilla.

Tuotemerkki:

Kuvaus

Painter E05 -sarjan yleissivellin muovivarsi sekoiteharjas on monikäyttöinen pintakäsittelytyöväline monipuolisiin maalaus- ja lakkausprojekteihin. Tämä sivellin on suunniteltu toimimaan joustavasti erilaisten maali- ja lakkatyyppien kanssa, tarjoten tasaisen materiaalin siirtymisen käsiteltävälle pinnalle.

Siveltimen harjasosa on valmistettu synteettisten kuitujen ja luonnonharjaksen sekoitteesta (mixed bristle). Synteettiset kuidut tuovat harjakseen joustavuutta ja kykyä säilyttää muotonsa erilaisissa olosuhteissa, kun taas luonnonharjas optimoi maalin ja lakan sitomiskyvyn. Tämä sekoiterakenne mahdollistaa siveltimen käytön saumattomasti sekä vesi- että liuotinohenteisten pintakäsittelyaineiden kanssa.

Työvälineen runkona toimii kevyt muovivarsi (plastic handle). Muovivarsi kestää kosteutta ja erilaisia maalauksessa käytettäviä liuottimia, mikä tekee siitä vaivattoman puhdistaa käytön jälkeen. Varren ergonomia ja materiaalin keveys vähentävät ranteen rasitusta pitkäkestoisissa maalaustöissä.

Harjakset on kiinnitetty tukevasti muovivarteen tinatulla teräsholkilla (tin plated). Tinapinnoite antaa holkille suojan korroosiota vastaan, pidentäen työkalun käyttöikää. E05-sarjan yleissivellin muovivarsi sekoiteharjas on saatavilla useissa eri leveyksissä 30 mm:stä aina 70 mm:iin asti, paksuuden ollessa 14 mm ja harjaksen pituuden 51 mm, mikä mahdollistaa oikean koon valinnan maalauskohteen pinta-alan mukaan.


Käyttötarkoitus:

  • Yleismaalaus: Soveltuu erilaisten sisä- ja ulkopintojen maalaamiseen vesi- ja liuotinohenteisilla maaleilla. Sekoiteharjas takaa aineen tasaisen levittymisen alustaan.
  • Lakkaus: Voidaan käyttää puupintojen lakkaamiseen ja käsittelyyn, sillä harjasmateriaali sitoo lakkaa itseensä ja vapauttaa sen kontrolloidusti.
  • Pohjatyöt ja pohjamaalaus: Toimii luotettavana välineenä tartuntapohjamaalien ja eristyspohjamaalien sivelyssä erilaisille pohjamateriaaleille.

Pakkauksen sisältö:

  • 1 x Painter Yleissivellin muovivarsi sekoiteharjas E05 (leveys valitun koon mukaisesti)

Ominaisuudet:

  • Sekoiteharjas: Synteettisen kuidun ja luonnonharjaksen yhdistelmä sitoo itseensä maalia ja säilyttää rakenteensa erilaisissa pintakäsittelyaineissa.
  • Muovivarsi: Kevyt ja kosteutta hylkivä materiaali tekee siveltimestä helpon puhdistaa ja vaivattoman käyttää.
  • Tinattu teräsholkki: Korroosiolta suojattu metallikiinnitys pitää harjakset mekaanisesti ja tukevasti paikoillaan.
  • Monikäyttöisyys: Yhteensopiva tavanomaisten markkinoilla olevien maali- ja lakkatyyppien kanssa (Universal).

Tekniset Ominaisuudet:

  • Saatavilla olevat koot: 30 mm, 40 mm, 50 mm, 60 mm, 70 mm (harjaksen pituus 51 mm, paksuus 14 mm).
  • Harjasmateriaali: Synteettinen kuitu ja luonnonharjas.
  • Varren materiaali: Muovi.
  • Holkin materiaali: Tinattu teräs.
  • Brändi: Painter.

Painter Yleissivellin muovivarsi sekoiteharjas käyttöohje:

Ennen maalaustyön aloittamista sivellintä on suositeltavaa harjata kevyesti käsin irtonaisten pölyhiukkasten tai valmistusprosessista irralleen jääneiden harjasten poistamiseksi. Kasta harjasosa maaliin tai lakkaan siten, että enintään yksi kolmasosa harjaksen pituudesta peittyy aineeseen. Tämä estää aineen kertymisen ylös metalliholkkiin ja varteen.

Työtaukojen ajaksi sivellin voidaan kääriä tiiviisti muovipussiin tai säilyttää nesteessä siten, että harjakset eivät pääse kuivumaan tai taipumaan astian pohjaa vasten.

Maalauksen tai lakkauksen päätyttyä sivellin tulee puhdistaa huolellisesti välittömästi. Vesiohenteiset aineet puhdistetaan vedellä ja miedolla saippualla. Liuotinohenteiset aineet puhdistetaan maalivalmistajan suosittelemalla liuottimella, jonka jälkeen sivellin pestään vielä vedellä ja saippualla. Puhdistettu sivellin kuivataan ja säilytetään harjakset alaspäin riippuen.


Varoitukset:

Varmista aina riittävä ilmanvaihto käytettäessä liuotinohenteisia maaleja tai lakkoja. Käytä asianmukaisia henkilökohtaisia suojavarusteita kemikaalivalmistajan ohjeiden mukaisesti. Älä säilytä sivellintä pitkiä aikoja puhdistusastiassa harjastensa varassa, sillä se vääristää harjasten muotoa pysyvästi. Mikäli tuotetta käytetään itsestäänsyttyvien aineiden (kuten pellavaöljyn) kanssa, huolehdi työvälineen turvallisesta hävityksestä tai säilytyksestä vesiastiassa.


Usein Kysyttyä, UKK:

Soveltuuko tämä yleissivellin muovivarsi sekoiteharjas vesiohenteisille maaleille?

Kyllä, synteettisen kuidun ja luonnonharjaksen sekoite soveltuu optimaalisesti sekä vesiohenteisille että liuotinohenteisille maaleille ja lakoille.

Miten estän maalin kuivumisen siveltimen juureen ja holkkiin?

Kasta vain harjasten kärkiosa (noin 1/3 pituudesta) maaliin. Puhdista sivellin huolellisesti ja välittömästi heti käytön jälkeen ennen aineen kuivumista.

Kestääkö siveltimen muovivarsi liuottimia?

Kyllä, siveltimen muovivarsi on valmistettu materiaalista, joka on suunniteltu kestämään tavanomaisia pintakäsittelyssä käytettäviä liuottimia ja ohenteita.


Kierrätysohjeet:

Täysin puhdistettu ja kuiva sivellin voidaan lajitella sekajätteeseen. Mikäli siveltimessä on jäämiä vaarallisista kemikaaleista (esim. liuotinohenteinen maali tai lakka), se on hävitettävä vaarallisena jätteenä paikallisten jätehuoltomääräysten mukaisesti. Tuotteen pakkausmateriaalit lajitellaan muovinkeräykseen.


Lisätiedot

Paino Ei saatavilla/-tietoa
Mitat Ei saatavilla/-tietoa
Tuotenumero

PAINTER-E05, 73-WLO1391, 73-WLO1393, 73-WLO1395, 73-WLO1397

EAN

5902578473918, 5902578473932, 5902578473956, 5902578473970

Malli

, , ,

Sisälaatikko

12

Ulkolaatikko

120, 72, 48, 24

Myyntipakkauksen tyyli

Muovitus, ripustettava

Lisätty valikoimaan

2026-06-03, 2026-05-21

Toimittajan tuotenumero

WLO1391, WLO1393, WLO1395, WLO1397

Toimittajan tuotenimike

FLAT PAINT BRUSH GIOTTO E05 30mm x 14mm, FLAT PAINT BRUSH GIOTTO E05 50mm x 14mm, FLAT PAINT BRUSH GIOTTO E05 70mm x 14mm, FLAT PAINT BRUSH GIOTTO E05 100mm x 14mm

Tullinimike

9603401000

Myyntipakkauksen yksikkö

KPL

GPSR

GPSR Dokumentti:

Tämä asiakirja kattaa EU:n yleisen tuoteturvallisuusasetuksen (GPSR – General Product Safety Regulation, (EU) 2023/988) edellyttämät tiedot tuotteelle:

Tunnistetiedot

Tuotteen nimi: Painter Yleissivellin muovivarsi sekoiteharjas E05

Tuotesarja: E05

Tullinimike: 96034010

Käyttötarkoitus

Sivellin on tarkoitettu erilaisten vesi- ja liuotinohenteisten maalien, lakkojen ja pintakäsittelyaineiden levittämiseen erilaisille pinnoille ulko- ja sisätiloissa.

Lasten ja lemmikkien varoitukset

Säilytettävä lasten ja lemmikkieläinten ulottumattomissa. Tuote itsessään ei ole myrkyllinen, mutta sen kanssa käytettävät kemikaalit voivat olla terveydelle haitallisia. Irtoavat harjakset voivat aiheuttaa nielemisvaaran pienille lapsille ja lemmikeille.

Käyttöohje ja turvatiedot

Käytä asianmukaisia henkilösuojaimia siveltimellä levitettävän kemikaalin turvallisuusvaatimusten mukaisesti. Puhdista tuote heti käytön jälkeen ainevalmistajan suosittelemalla menetelmällä. Älä käytä tuotetta elintarvikkeiden käsittelyyn. Hävitä tuote vaarallisena jätteenä, mikäli sitä ei ole saatu täysin puhdistettua vaarallisista kemikaaleista.

Toiminta ja suojatoimet

Huolehdi ilmanvaihdosta työskentelytilassa levitettäessä haihtuvia ja liuotinpohjaisia aineita. Älä altista muovivartta avotulelle tai äärimmäiselle kuumuudelle.

Ympäristöolosuhteet

Säilytä tuote kuivassa ja ilmastoidussa tilassa suojassa suoralta auringonpaisteelta ja äärimmäisiltä lämpötiloilta.

Riskiarviot ja riskikartoitus

Tuotteen aiheuttama suora fyysinen riski on alhainen. Välilliset riskit liittyvät siveltimen kanssa käytettäviin palovaarallisiin tai myrkyllisiin pintakäsittelyaineisiin. Hapettuvien aineiden kanssa käytettynä on huomioitava ainejäämien itsesyttymisvaara. Tuotteen metalliholkissa voi esiintyä teräviä reunoja mekaanisen vaurion seurauksena.

Valmistaja

MARROB Woś Nowak Spółka Jawna

ul. Słowackiego 108

32-400 Myślenice

Puola

email: biuro@marrob.pl

EU-maahantuoja / vastuullinen talouden toimija (GPSR) tiedot:

Toolcat Oy

1059567-7

Kalustetie 1

01720 Vantaa

Suomi

asiakaspalvelu@toolcat.fi

+358442703795

VALMISTAJA

Puolalaisen Marrobin tuotemerkki: korkealaatuisia välineitä pintakäsittelyyn ja suojaukseen teollisuudelle, rakennustyömaille ja remontoijille.

Katso koko Painter-valikoima

TUKKUOSTAJALLE

Tuote on pakattu 12 kpl sisälaatikoihin ja 24 kpl, 48 kpl, 72 kpl, 120 kpl ulkolaatikoihin, joten sen voi tilata kokonaisina myyntierinä.

Mallien tilausnumerot ovat 73-WLO1391, 73-WLO1393, 73-WLO1395, 73-WLO1397 ja EAN-koodit 5902578473918, 5902578473932, 5902578473956, 5902578473970 — voit hakea tuotteen kummalla tahansa tai skannaamalla viivakoodin haussa.

Loppuunmyydyt erät voi tilata jälkitoimituksena: toimitamme varastossa olevat heti ja loput erillisenä toimituksena, kun tavara saapuu varastoomme.

Hinnat, varastosaldot ja sopimusalennukset näkyvät kirjautuneille yritysasiakkaille. Yritysasiakkaat ostavat laskulla. Varastotuotteet toimitetaan tyypillisesti 48 tunnissa koko Suomeen. Toimitusaika on normaalisti 1–5 työpäivää lähetystavasta ja sijainnista riippuen.