Siirry sisältöön

Yato Aurinko- ja autolaturi 18V 2A

Lataa Yato 18 V Li-Ion-akut ajoneuvon 12–28 V pistorasiasta tai mukana tulevalla 50 W aurinkopaneelilla, 2 A. USB-A 5 V / 2 A mobiililaitteille.

Tuotenumero: 46-YT-828504 EAN: 5906083097836 Sisälaatikko: 1 Ulkolaatikko: 4 Yksikkö: kpl Suositushinta: Tuotemerkki:

Kuvaus

Yato aurinko- ja autolaturi 18V lataa Yato 18 V -järjestelmän Li-Ion-akkuja ilman verkkovirtaa: joko ajoneuvon 12–28 V DC pistorasiasta tai mukana toimitetulla 50 W aurinkopaneelilla. Latausvirta on 2 A ja lähtöjännite akulle 21,5 V DC.

Laturissa on lisäksi USB-A-liitäntä (5 V DC, 2 A), jolla puhelimen tai muun mobiililaitteen voi ladata 18 V akusta, ajoneuvon pistorasiasta tai aurinkopaneelista. Näin samaa akkua voi käyttää sekä työkaluissa että varavirtalähteenä mökillä, veneessä tai siirtolapuutarhassa.

Ajoneuvosta ladattaessa latausajat ovat: 2 Ah akku (YT-828461) 70 min, 3 Ah (YT-828462) 100 min, 4 Ah (YT-828463) 135 min, 6 Ah (YT-828464) 200 min ja 9 Ah (YT-828465) 300 min. Aurinkopaneelilla latausaika riippuu auringonvalon määrästä, paneelin suuntauksesta, pilvisyydestä ja varjostuksesta.

Aurinkopaneelissa on alumiinikehys ja taittuva tukijalka, jolla paneeli asetetaan kaltevaan asentoon. Latausyksikön paino on 0,15 kg, ja sen merkkivalo ilmaisee latauksen tilan. Latausyksikkö on kotelointiluokaltaan IPX0, joten se pidetään kuivana.


Käyttötarkoitus ja soveltuvuus:

Yato aurinko- ja autolaturi 18V on tarkoitettu Yato 18 V -akkujen lataamiseen paikoissa, joissa verkkovirtaa ei ole käytettävissä.

  • Mökit ja siirtolapuutarhat: Akkujen lataus aurinkopaneelilla puutarhatyökaluja ja valaisimia varten ilman sähköliittymää.
  • Työmaat ja huoltoautot: Akkujen lataus ajon aikana ajoneuvon 12–28 V pistorasiasta, myös 24 V kuorma-autoissa ja työkoneissa.
  • Veneily ja retkeily: 18 V akkujen ja puhelimen lataus veneen tai matkailuauton sähköjärjestelmästä tai aurinkopaneelista.
  • Varavirta mobiililaitteille: USB-A-liitäntä lataa puhelimen suoraan 18 V akusta esimerkiksi sähkökatkon aikana.

Laturi lataa akkuja kuten Yato 18V Li-Ion akku. Verkkovirralla nopeampaan lataukseen sopii Yato Akkulaturi 18V 2.2A, ja suurempaan energiantarpeeseen ilman sähköverkkoa Yato Kannettava virta-asema 504Wh 600W.


Pakkauksen sisältö:

  • Latausyksikkö Yato 18 V -akuille (USB-A-liitännällä)
  • Aurinkopaneeli 50 W kaapelilla ja tukijalalla
  • Virtajohto ajoneuvon pistorasiaan
  • Käyttöohje

Akku ei sisälly toimitukseen.


Ominaisuudet:

  • Kaksi virtalähdettä: Lataus ajoneuvon 12–28 V DC pistorasiasta tai 50 W aurinkopaneelista.
  • Latausvirta 2 A: 4 Ah akku latautuu ajoneuvosta noin 135 minuutissa.
  • USB-A-lähtö 5 V / 2 A: Mobiililaitteet ladataan 18 V akusta, ajoneuvosta tai aurinkopaneelista.
  • Latauksen merkkivalo: Kotelon merkkivalo ilmaisee valmiustilan, latauksen, täyden akun sekä akun ylikuumenemisen tai vian.
  • Laaja tulojännite: 12–28 V DC kattaa henkilöautojen 12 V ja raskaan kaluston 24 V järjestelmät.
  • Aurinkopaneelin tukijalka: Paneeli asetetaan kaltevaan asentoon aurinkoa kohti.
  • Kevyt latausyksikkö: Paino 0,15 kg.
  • Yato 18 V -yhteensopivuus: Lataa Yato 18 V -järjestelmän Li-Ion-akut YT-828461–YT-828465.

Tekniset Ominaisuudet:

  • Tulojännite: 12–28 V DC (ajoneuvo) / 50 W aurinkopaneeli.
  • Laturin tyyppi: ajoneuvolaturi USB-A-liitännällä ja 50 W aurinkopaneeli.
  • Käyttöjännite (akku): 18 V DC.
  • Lähtöjännite: 21,5 V DC (akku) / 5 V DC (USB).
  • Lähtövirta: 2 A (akku) / 2 A (USB).
  • Akkutyyppi: Li-Ion.
  • Latausaika ajoneuvosta: YT-828461 70 min, YT-828462 100 min, YT-828463 135 min, YT-828464 200 min, YT-828465 300 min.
  • Latausaika aurinkopaneelilla: sama kuin ajoneuvosta, kun paneeli on kokonaan auringonvalossa pilvettömällä taivaalla.
  • Latauksen merkkivalo: kyllä.
  • Kotelointiluokka: IPX0.
  • Latausyksikön paino: 0,15 kg.
  • Yhteensopivuus: kaikki Yato 18 V -järjestelmän akut.

Yato aurinko- ja autolaturi 18V käyttöohje:

Lataus ajoneuvosta: Työnnä akku laturin liitäntään. Kytke virtajohdon pistoke laturiin ja johto ajoneuvon pistorasiaan. Kun lataus on valmis, irrota johto ensin ajoneuvon pistorasiasta ja sitten laturista. Irrota akku painamalla akun lukituspainiketta ja vetämällä akku ulos.

Lataus aurinkopaneelilla: Aseta paneeli tukijalalleen kokonaan auringonvaloon niin, ettei pinta ole varjossa tai peitetty, ja pidä se puhtaana pölystä. Työnnä akku laturiin ja aurinkopaneelin kaapelin pistoke laturin liitäntään. Kun lataus on valmis, irrota paneelin pistoke ja sitten akku.

Mobiililaitteen lataus: Työnnä 18 V akku laturiin tai kytke laturi ajoneuvon pistorasiaan tai aurinkopaneeliin. Kytke laitteen latauskaapeli laturin USB-A-liitäntään. Irrota latauksen jälkeen ensin USB-pistoke laturista ja sitten ladatusta laitteesta.

Merkkivalo: Vihreä vilkkuva = odottaa latausta, punainen palaa = lataa, vihreä palaa = akku ladattu, punainen vilkkuu = akku ylikuumentunut. Punainen jatkuva valo täyden latausajan jälkeen voi tarkoittaa viallista akkua.

Huolto: Tarkista laturi, johdot ja pistokkeet ennen jokaista käyttöä. Säilytä latausyksikkö kuivassa ja pidä aurinkopaneelin pinta puhtaana.


Varoitukset:

  • Lataa vain Yato 18 V -järjestelmän Li-Ion-akkuja (YT-82842–YT-82845, YT-828461–YT-828465); muiden akkujen lataaminen voi aiheuttaa sähköiskun tai tulipalon.
  • Aurinkopaneeli tuottaa tasavirtaa aina, kun siihen osuu valo. Peitä paneelin lasi ennen kytkentärasian kannen avaamista.
  • Latausyksikkö on kotelointiluokaltaan IPX0: suojaa se sateelta ja kosteudelta.
  • Älä muokkaa laturin liitäntää akkuun sopivaksi ja noudata napaisuusmerkintöjä.
  • Älä tupakoi äläkä tuo avotulta laturin tai akun lähelle. Lataa hyvin tuuletetussa paikassa.
  • Älä käytä laturia, jonka johto tai kotelo on vaurioitunut; vaurioituneet johdot vaihdatetaan valtuutetussa huollossa.
  • Laturia saavat käyttää yli 8-vuotiaat vain valvottuina tai opastettuina. Säilytä laturi ja paneeli lasten ulottumattomissa.

Usein Kysyttyä, UKK:

Mistä Yato aurinko- ja autolaturi 18V saa virtansa? Ajoneuvon 12–28 V DC pistorasiasta tai mukana toimitetusta 50 W aurinkopaneelista. Verkkovirtaliitäntää laturissa ei ole.

Kuinka kauan 4 Ah akun lataus kestää? Ajoneuvosta noin 135 minuuttia. Aurinkopaneelilla aika on sama vain täydessä auringonvalossa pilvettömällä taivaalla; pilvisyys ja varjo pidentävät sitä.

Voiko laturilla ladata puhelimen? Kyllä. USB-A-liitäntä antaa 5 V / 2 A virtaa 18 V akusta, ajoneuvon pistorasiasta tai aurinkopaneelista.

Toimiiko laturi 24 V kuorma-autossa? Kyllä. Tulojännitealue on 12–28 V DC.

Mitkä akut Yato aurinko- ja autolaturi 18V lataa? Yato 18 V -järjestelmän Li-Ion-akut YT-828461–YT-828465 sekä aiemmat YT-82842–YT-82845.


Kierrätysohjeet:

Yato aurinko- ja autolaturi 18V ja aurinkopaneeli ovat sähkölaitteita, joita ei saa hävittää sekajätteen mukana: toimita ne sähkö- ja elektroniikkalaiteromun (SER) keräyspisteeseen. Ladattavat Li-Ion-akut toimitetaan akkujen ja paristojen keräyspisteeseen navat teipattuina. Pahvipakkaus lajitellaan kartonginkeräykseen.


Lisätiedot

Paino 5125 g (gramma)
Tuotenumero

46-YT-828504

EAN

5906083097836

Sisälaatikko

1

Ulkolaatikko

4

Lisätty valikoimaan

2026-10-14

Nimike SE

Yato Solpanel och billaddare sats för 18V system

Nimike GB

Yato Solar Panel and Car Charger set for 18V system

Myyntipakkauksen yksikkö

KPL

TUOTEVERTAILU

Tuotevertailu: Yato aurinko- ja autolaturi 18V ja vastaavat ajoneuvolaturit

Taulukossa verrataan Yato aurinko- ja autolaturi 18V:n (YT-828504) teknisiä arvoja Yato-sisarmalliin ja muiden valmistajien 18 V akkujen ajoneuvolatureihin valmistajien ja jälleenmyyjien julkisten tuotetietojen mukaan.

Malli Virtalähde Latausvirta Latausaika (esimerkki) USB-lähtö Aurinkopaneeli
Yato Aurinko- ja autolaturi 18V 2A (YT-828504) ajoneuvo 12–28 V DC / aurinkopaneeli 2 A 4 Ah: 135 min 5 V / 2 A 50 W, mukana
Yato Autolaturi 18V 2A 12V pistokkeeseen (YT-828503) ajoneuvo 12–28 V DC 2 A 4 Ah: 135 min 5 V / 2 A –
Makita DC18SE ajoneuvo 12 V DC – 3 Ah: 60 min – –
Bosch GAL 1830 W-DC ajoneuvo, langaton lataus 3 A 4 Ah: 95 min (100 %) – –

Yato aurinko- ja autolaturi 18V on vertailun ainoa malli, jonka mukana toimitetaan aurinkopaneeli, ja sen tulojännitealue kattaa myös 24 V ajoneuvot. Makita- ja Bosch-laturit lataavat nopeammin, mutta ne tarvitsevat ajoneuvon sähköjärjestelmän eivätkä lataa mobiililaitteita USB:n kautta.

LIITTEET

GPSR

GPSR Dokumentti:

Tämä asiakirja kattaa EU:n yleisen tuoteturvallisuusasetuksen (GPSR – General Product Safety Regulation, (EU) 2023/988) edellyttämät tiedot tuotteelle:

Tunnistetiedot

Tuote: Yato Aurinko- ja autolaturi 18V 2A
Malli: YT-828504
EAN: 5906083097836
Tuotetyyppi: ajoneuvo- ja aurinkolaturi Yato 18 V Li-Ion-akuille, tulo 12–28 V DC / 50 W aurinkopaneeli, lähtö 21,5 V DC 2 A ja USB-A 5 V DC 2 A, IPX0
Toimitus: latausyksikkö, 50 W aurinkopaneeli tukijalalla ja kaapelilla, ajoneuvon virtajohto

Käyttötarkoitus

Yato 18 V -järjestelmän Li-Ion-akkujen lataus ajoneuvon pistorasiasta tai aurinkopaneelista sekä mobiililaitteiden lataus USB-liitännän kautta. Muiden akkujen lataaminen on kielletty.

Lasten ja lemmikkien varoitukset

Ei lasten leluksi. Laturia saavat käyttää yli 8-vuotiaat vain valvottuina tai turvalliseen käyttöön opastettuina; lapset eivät saa puhdistaa tai huoltaa laitetta ilman valvontaa. Säilytä latausyksikkö, johdot ja aurinkopaneeli lasten ja lemmikkien ulottumattomissa.

Käyttöohje ja turvatiedot

Lue käyttöohje ennen käyttöä. Lataa vain Yato 18 V -järjestelmän akkuja. Älä muokkaa laturin liitäntää ja noudata napaisuusmerkintöjä. Aurinkopaneeli tuottaa tasavirtaa aina valossa: peitä lasi ennen kytkentärasian kannen avaamista. Suojaa latausyksikkö kosteudelta ja sateelta. Älä tupakoi tai tuo avotulta lähelle. Tarkista laturi, johdot ja pistokkeet ennen jokaista käyttöä; älä käytä vaurioitunutta laitetta.

Toiminta ja suojatoimet

Latausyksikkö muuntaa ajoneuvon 12–28 V DC jännitteen tai aurinkopaneelin tuottaman virran 21,5 V DC 2 A latausvirraksi ja 5 V DC 2 A USB-virraksi. Suojatoimet: merkkivalo ilmaisee latauksen, täyden akun, akun ylikuumenemisen ja viallisen akun; järjestelmäkohtainen akkuliitäntä estää vääränlaisen akun liittämisen.

Ympäristöolosuhteet

Latausyksikkö on kotelointiluokaltaan IPX0 (ei suojattu vedeltä) ja pidetään kuivana. Aurinkopaneeli sijoitetaan kokonaan auringonvaloon ilman varjostusta; latausteho riippuu auringonvalosta, suuntauksesta ja pilvisyydestä. Lataus hyvin tuuletetussa paikassa.

Riskiarviot ja riskikartoitus

Tunnistetut riskit: sähköisku tai tulipalo väärän akun lataamisesta tai vaurioituneesta laitteesta (vain Yato 18 V -akut, ehjät johdot), aurinkopaneelin jännite valossa (lasi peitetään ennen kytkentärasian avaamista), kosteuden aiheuttama vaurio (kuiva sijoitus), akun ylikuumeneminen (merkkivalo, valvottu lataus), johtojen kompastumisvaara ajoneuvossa. Jäännösriskit minimoidaan noudattamalla käyttöohjetta.

Valmistaja

TOYA S.A.
ul. Sołtysowicka 13-15, 51-168 Wrocław
Puola
+48 71 32 46 200
export@yato.pl
www.toya.pl

EU-maahantuoja / vastuullinen talouden toimija (GPSR) tiedot:

Toolcat Oy
1059567-7
Kalustetie 1, 01720 Vantaa
Suomi
asiakaspalvelu@toolcat.fi
+358442703795


GPSR-dokument:

Detta dokument omfattar de uppgifter som EU:s allmänna produktsäkerhetsförordning (GPSR – General Product Safety Regulation, (EU) 2023/988) kräver för produkten:

Identifiering

Produkt: Yato sol- och billaddare 18V 2A
Modell: YT-828504
EAN: 5906083097836
Produkttyp: fordons- och solladdare för Yato 18 V Li-ion-batterier, ingång 12–28 V DC / 50 W solpanel, utgång 21,5 V DC 2 A och USB-A 5 V DC 2 A, IPX0
Leverans: laddningsenhet, 50 W solpanel med stöd och kabel, strömkabel för fordonsuttag

Avsedd användning

Laddning av Li-ion-batterier i Yato 18 V-systemet från fordonets eluttag eller solpanel samt laddning av mobila enheter via USB-uttaget. Det är förbjudet att ladda andra batterier.

Varningar för barn och husdjur

Inte en leksak. Barn från 8 år får använda laddaren endast under tillsyn eller efter instruktion om säker användning; barn får inte rengöra eller underhålla apparaten utan tillsyn. Förvara laddningsenheten, kablarna och solpanelen utom räckhåll för barn och husdjur.

Bruksanvisning och säkerhetsinformation

Läs bruksanvisningen före användning. Ladda endast batterier i Yato 18 V-systemet. Modifiera inte laddarens anslutning och följ polaritetsmärkningarna. Solpanelen alstrar likström så snart den belyses: täck glaset innan kopplingsdosans lock öppnas. Skydda laddningsenheten mot fukt och regn. Rök inte och använd inte öppen eld i närheten. Kontrollera laddaren, kablarna och kontakterna före varje användning; använd inte en skadad apparat.

Funktion och skyddsåtgärder

Laddningsenheten omvandlar fordonets spänning 12–28 V DC eller strömmen från solpanelen till laddström 21,5 V DC 2 A och USB-ström 5 V DC 2 A. Skyddsåtgärder: indikatorn visar laddning, fulladdat batteri, överhettat batteri och defekt batteri; systemspecifik batterianslutning förhindrar anslutning av fel batteri.

Miljöförhållanden

Laddningsenheten har kapslingsklass IPX0 (inte skyddad mot vatten) och ska hållas torr. Solpanelen placeras helt i solljus utan skuggning; laddeffekten beror på solljus, riktning och molnighet. Ladda på en välventilerad plats.

Riskbedömning och riskkartläggning

Identifierade risker: elektrisk stöt eller brand vid laddning av fel batteri eller med skadad apparat (endast Yato 18 V-batterier, hela kablar), solpanelens spänning i ljus (glaset täcks innan kopplingsdosan öppnas), skador orsakade av fukt (torr placering), överhettat batteri (indikator, laddning under uppsikt), snubbelrisk från kablar i fordonet. Kvarstående risker minimeras genom att följa bruksanvisningen.

Tillverkare

TOYA S.A.
ul. Sołtysowicka 13-15, 51-168 Wrocław
Polen
+48 71 32 46 200
export@yato.pl
www.toya.pl

EU-importör / ansvarig ekonomisk aktör (GPSR):

Toolcat Oy
1059567-7
Kalustetie 1, 01720 Vanda
Finland
asiakaspalvelu@toolcat.fi
+358442703795


GPSR document:

This document covers the information required for the product under the EU General Product Safety Regulation (GPSR, (EU) 2023/988):

Identification

Product: Yato solar and car charger 18V 2A
Model: YT-828504
EAN: 5906083097836
Product type: vehicle and solar charger for Yato 18 V Li-ion batteries, input 12–28 V DC / 50 W solar panel, output 21.5 V DC 2 A and USB-A 5 V DC 2 A, IPX0
Supplied: charging unit, 50 W solar panel with stand and cable, vehicle power cord

Intended use

Charging Li-ion batteries of the Yato 18 V system from a vehicle power socket or a solar panel and charging mobile devices via the USB port. Charging other batteries is prohibited.

Warnings for children and pets

Not a toy. Children aged 8 and over may use the charger only under supervision or after instruction in safe use; children must not clean or maintain the appliance without supervision. Keep the charging unit, cables and solar panel out of reach of children and pets.

Instructions and safety information

Read the instruction manual before use. Charge only batteries of the Yato 18 V system. Do not modify the charger interface and observe the polarity markings. The solar panel produces direct current whenever it is exposed to light: cover the glass before removing the terminal junction box lid. Protect the charging unit from moisture and rain. Do not smoke or use open flames nearby. Check the charger, cables and plugs before each use; do not use a damaged appliance.

Operation and protective measures

The charging unit converts the vehicle voltage of 12–28 V DC or the power from the solar panel into a 21.5 V DC 2 A charging current and 5 V DC 2 A USB power. Protective measures: the indicator shows charging, full battery, overheated battery and faulty battery; a system-specific battery interface prevents connecting a wrong battery.

Environmental conditions

The charging unit has enclosure rating IPX0 (not protected against water) and must be kept dry. Place the solar panel fully in sunlight without shading; charging power depends on sunlight, orientation and cloud cover. Charge in a well-ventilated place.

Risk assessment

Identified risks: electric shock or fire from charging a wrong battery or using a damaged appliance (only Yato 18 V batteries, intact cables), solar panel voltage in light (cover the glass before opening the junction box), moisture damage (dry placement), battery overheating (indicator, supervised charging), tripping over cables in the vehicle. Residual risks are minimised by following the instruction manual.

Manufacturer

TOYA S.A.
ul. Sołtysowicka 13-15, 51-168 Wrocław
Poland
+48 71 32 46 200
export@yato.pl
www.toya.pl

EU importer / responsible economic operator (GPSR):

Toolcat Oy
1059567-7
Kalustetie 1, 01720 Vantaa
Finland
asiakaspalvelu@toolcat.fi
+358442703795

VALMISTAJA

Ammattilaisten suosima merkki: laaja valikoima käsi- ja sähkötyökaluja; kestävä ja innovatiivinen.

Katso koko Yato-valikoima

TUKKUOSTAJALLE

Tuote on pakattu 4 kpl myyntieriin, joten sen voi tilata kokonaisina laatikoina.

Tilausnumero on 46-YT-828504 ja EAN-koodi 5906083097836 — voit hakea tuotteen kummalla tahansa tai skannaamalla viivakoodin haussa.

Loppuunmyydyt erät voi tilata jälkitoimituksena: toimitamme varastossa olevat heti ja loput erillisenä toimituksena, kun tavara saapuu varastoomme.

Hinnat, varastosaldot ja sopimusalennukset näkyvät kirjautuneille yritysasiakkaille. Yritysasiakkaat ostavat laskulla. Varastotuotteet toimitetaan tyypillisesti 48 tunnissa koko Suomeen. Toimitusaika on normaalisti 1–5 työpäivää lähetystavasta ja sijainnista riippuen.